Jaki CMS wybrać? Popularność różnych systemów

Na etapie planowania stworzenia strony internetowej wielu użytkowników zastanawia się, czy warto skorzystać z systemu zarządzania treścią, a jeśli tak to jaki CMS wybrać? Dziś postaramy się omówić najbardziej popularne systemy CMS i podpowiedzieć Wam, który z nich warto wybrać.

Jaki CMS wybrać

Jaki CMS wybrać? Drupal, Joomla! czy WorPress?

Z powodu łatwej dostępności darmowych platform takich jak Drupal, Joomla, WordPress czy Weebly, niewiele osób decyduje się na stworzenie strony pozbawionej systemu CMS, nawet jeśli nie jest on wymagany. Tworzenie stron internetowych w systemie CMS stało się jednak standardem.
Istnieje bardzo wiele czynników, które warto wziąć pod uwagę przed wyborem systemu zarządzania treścią. Wybór systemu CMS jest bardzo ważny – jeśli dokonasz złego wyboru, nie osiągniesz sukcesu! Jak większość oprogramowania tak i CMS-y cały czas się rozwijają a na dzień dzisiejszy najszybciej rozwijającym się i najczęściej używanym systemem CMS jest WordPress. Wiele platform CMS oferuje kompatybilność z przygotowanymi przez strony trzecie dodatkami i wtyczkami.

Jaki CMS wybrać? – Nasz faworyt WordPress

WordPress to zdecydowanie najczęściej wybierany CMS na świecie. Według licznych raportów prawie 60% stron internetowych zbudowanych w oparciu o CMS korzysta z WordPress. Ponieważ jest on najpopularniejszym CMS-em – ma on jedną z największych społeczności internetowych na świecie – a więc możemy liczyć na wsparcie techniczne w każdym temacie. W samym katalogu wtyczek WordPress znajduje się ponad 34 000 dodatków w większości bezpłatnych. Na domowej stronie WordPress poza ciekawymi wtyczkami znajdziemy również ciekawe motywy płatne oraz darmowe, które pozwolą dostosować witrynę do odpowiedniej kategorii i własnych preferencji. Wtyczki w prosty sposób dodają nowe opcje i funkcje, czyniąc naszą stronę bardziej rozbudowaną.
Duża społeczność WordPress okazuje się bardzo pomocna w udzielaniu darmowego wsparcia technicznego, szczególnie w sytuacji kiedy na stronie pojawiają się błędy lub luki w zabezpieczeniach – wtedy możliwość kontaktowania się z deweloperami okazuje się bezcenna.
Ze względu na swoją ogromną popularność, najliczniejsza grupę odbiorców oraz największa liczbę dodatków WordPress jest uznany za najszybciej rozwijający się CMS na świecie – a co za tym za najbardziej przyszłościowy system zarządzania treścią.
Według naszej opinii strony WordPress to najlepszy wybór spośród wszystkich dostępnych systemów samodzielnego zarządzania treścią. Dodatkową jest fakt, że pozycjonowanie WordPress jest znacznie łatwiejsze niż jakiegokolwiek innego systemu. WordPress to nie tylko strony internetowe, ale również sklepy internetowe, portale czy blogi.

Miejsce drugie w naszej ocenie: Drupal

Drugim najczęściej wybieranym systemem samodzielnego zarządzania treścią jest Drupal – stanowi ok ok 5% witryn posiadających system CMS. Drupal podobnie jak WordPress posiada dodatki w postaci modułów, które można pobrać na domowej stronie drupal.pl.

Cechą wyróżniającą Drupala jest system segmentów (node) oraz taksonomii, w odróżnieniu od konkurencji automatycznie tworzy on kanały informacyjne RSS dla strony, artykułów, kategorii oraz forów. Umożliwia także łatwe ustawiania aliasów (pseudonimów), dzięki czemu adresy stron są łatwiejsze do zapamiętania dla internautów.
Drupal jest otwartym oprogramowaniem, wykorzystującym język PHP współpracującym z takimi bazami danych jak: MySQL, Microsoft SQL Server, SQLite, PostgreSQL, MariaDB, MongoDB.

Jedną z największych wad Drupala jest trudność jego obsługi. Zarówno instalacja oprogramowania jak i jego dalsza obsługa wymagają przynajmniej podstawowej wiedzy z zakresu PHP, CSS oraz HTML.

Miejsce trzecie: Joomla!

Coraz mniej popularny system samodzielnego zarządzania treścią – stanowi ok 2% stron internetowych opartych na CMS-ie. Podobnie jak poprzednicy napisany jest w języku PHP i wykorzystuje bazę danych MySQL. Bardzo prosta w instalacji, posiada kilka tysięcy dostępnych wtyczek. Niestety mimo posiadania wielu modułów, szablonów i dodatków nie spełnia oczekiwań bardziej wymagającym użytkownikom. Kolejnym minusem są płatne wtyczki, które np w WordPress są darmowe.
Joomla! ze względu na swoją dawną popularność posiada liczne forum dyskusyjne oraz wsparcie techniczne.


Mogą Cię również zainteresować:

CRM – co to jest system CRM?

Crowdfunding – co to właściwie jest finansowanie społecznościowe?

Brief – co to jest brief i jak go stworzyć?

Strona internetowa
od 1500 zł

Projektowanie oraz tworzenie stron internetowych WordPress

TAGI:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Polecane artykuły
opinie-z-google

Strona internetowa
od 1500 zł

Projektowanie oraz tworzenie stron internetowych WordPress

Sklep internetowy
od 6000 zł

Projektowanie oraz tworzenie sklepów internetowych WooCommerce

Pozycjonowanie SEO
od 550 zł

Pozycjonowanie stron oraz sklepów internetowych w Google

Projektowanie logo
od 625 zł

Tworzymy projekty logo, zapadające w pamięć

Wyceń stronę internetową

Cennik