Web Design vs Web Development: 4 główne różnice

Co przychodzi Ci na myśl, gdy myślisz o projektowaniu stron internetowych a tworzeniu stron internetowych? Nazwy tych dwóch aspektów tworzenia stron internetowych wskazują na to, co czyni je niepodobnymi, ale istnieje więcej niuansów, które sprawiają, że te dwie koncepcje są od siebie bardzo różne.

W tym poście podsumowaliśmy cztery główne różnice między Web Design a Web Development — w tym niektóre, które mogą Cię zaskoczyć. Ten post pomoże Ci lepiej zrozumieć najważniejsze czynniki odróżniające projektowanie stron internetowych od tworzenia stron internetowych. Dowiesz się również więcej o tym, jak te kluczowe składniki wpływają na marketerów.

Web Design vs Web Development

Czym jest website design?

Projekt strony internetowej dotyczy zarówno użyteczności serwisu, jak i jego estetyki. Na przykład układ i kolorystyka to dwa aspekty wyglądu witryny, na których skoncentrowałby się projektant stron internetowych. Ich cel? Stworzyć stronę internetową, która jest atrakcyjna wizualnie i przyswajalna.

Ostatecznie dobry projekt strony internetowej ma na celu uzyskanie wysokich punktów za wrażenia użytkownika. Strony internetowe z udanym projektem sieciowym oferują estetyczne funkcje, jest łatwa w nawigacji, jest nierozerwalnie związana z marką i pasuje do bazy klientów.

Ponieważ projektowanie stron internetowych jest tak skoncentrowane na wizualnych aspektach interfejsu użytkownika i doświadczenia, projektanci stron internetowych tradycyjnie tworzą lub pracują z produktami, takimi jak scenorysy, projektowanie logo, format, projektowanie UI i UX oraz palety kolorów.

Czym jest website development?

Wręcz przeciwnie, tworzenie stron internetowych koncentruje się na mechanizmach, które pozwalają stronie działać poprawnie. Programista internetowy jest odpowiedzialny za urzeczywistnianie pomysłów projektanta stron internetowych i sprawianie, by witryna funkcjonowała dzięki kodowaniu. Należy pamiętać, że istnieją dwie kategorie twórców stron internetowych: front-end i back-end.

Programista front-end koncentruje się na pisaniu kodu, który określa, w jaki sposób witryna wyświetla koncepcje projektanta stron internetowych. Jednak programista zaplecza musi prawidłowo zarządzać danymi w bazie danych witryny i umożliwić wyświetlanie tych danych w interfejsie witryny.

Strona internetowa
od 1500 zł

Projektowanie oraz tworzenie stron internetowych WordPress

Jaka jest różnica pomiędzy web design a web development?

Oczywiście istnieje pewna różnica między projektowaniem stron internetowych a tworzeniem stron internetowych, więc nie jest niczym niezwykłym znalezienie programisty z praktyczną wiedzą na temat obu. Jednak te dwa aspekty są odmienne, a inwestowanie w oba ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia wyjątkowego doświadczenia użytkownika . Pracują w tandemie, aby stworzyć angażującą, funkcjonalną i zrozumiałą stronę internetową. Oto niektóre z najważniejszych różnic między nimi.

Twórcy stron internetowych nie ponoszą odpowiedzialności za tworzenie zasobów.

Główna różnica między projektowaniem stron internetowych a tworzeniem stron internetowych polega na tym, że podczas gdy projektanci stron internetowych tworzą zasoby wizualne, które dodają stronie wartości estetycznej (i poprawiają wrażenia użytkownika), twórcy stron internetowych są odpowiedzialni za dodawanie tych funkcji. Deweloper przetłumaczy makiety, szkielety i inne zasoby projektanta na kod za pomocą JavaScript , CSS i HTML. Tak więc tworzenie zasobów wizualnych jest obowiązkiem projektanta strony internetowej, podczas gdy używanie kodu, aby te wyskakujące na stronie internetowej, było zadaniem programisty strony internetowej.

Projektanci stron internetowych nie ponoszą odpowiedzialności za pisanie kodu.

Inną różnicą między projektowaniem stron internetowych a tworzeniem stron internetowych jest to, że projektanci zwykle nie piszą kodu. Oczywiście są wyjątki — ale ogólnie rzecz biorąc, projektanci nie ponoszą odpowiedzialności za kodowanie.

Rozważ podstawowe obowiązki projektanta stron internetowych. Obejmują one używanie edytora, takiego jak Photoshop, do opracowywania obrazów, tworzenia makiet i projektowania układów. Jednak kodowanie nie jest zaangażowane w żadne z tych zadań, więc tutaj wkracza tworzenie stron internetowych.

Alternatywnie, niektóre firmy decydują się na współpracę z kreatorami stron internetowych „bez kodu”, aby projektanci mogli upiększyć witrynę i poprawić wrażenia użytkownika bez kodowania.

Zazwyczaj płacisz mniej za web design niż za web development.

Tradycyjnie projektowanie stron internetowych jest mniej kosztowne niż tworzenie stron internetowych.

Czemu? Ponieważ tworzenie stron internetowych wymaga szkolenia, takiego jak kodowanie. Podaż i popyt również wpływają na średni koszt — prawdopodobnie jest więcej projektantów stron internetowych niż programistów. Jeśli jednak szukasz biegłego projektanta stron internetowych lub programisty, możesz spodziewać się, że zapłacisz więcej niż średnie stawki.

Rozwój strony internetowej ma na celu dodanie funkcjonalności do strony; projekt strony internetowej ma na celu dodanie jej estetyki.

Pamiętaj o tym: różnica między projektowaniem stron internetowych a tworzeniem stron internetowych sprowadza się do roli, jaką każdy z nich odgrywa w tworzeniu stron internetowych. Podczas gdy tworzenie stron internetowych dodaje funkcjonalność do strony za pomocą kodu, projektowanie stron internetowych ma na celu poprawę komfortu użytkownika i interfejsu oraz uczynienie strony internetowej taką, którą klienci będą chcieli oglądać. W rezultacie te podpunkty tworzenia strony internetowej są równie istotne.

Web design vs web development: jakie są podobieństwa?

Ponieważ projektowanie i tworzenie stron internetowych ma na celu stworzenie opłacalnej witryny dla użytkowników, mają one pewne cechy wspólne. Zagłębienie się w podobieństwa między projektowaniem stron internetowych a tworzeniem stron internetowych pomoże ci lepiej zrozumieć, dlaczego oba te elementy są niezbędne do stworzenia udanej strony internetowej.

Oba mają do odegrania rolę w tworzeniu angażującego doświadczenia użytkownika. Jeśli chcesz, aby klienci wracali do Twojej witryny, skup się na doświadczeniu użytkownika. Czemu? Ponieważ doświadczenie użytkownika zapewnia, że klienci mają pozytywne skojarzenie ze stroną internetową, a tym samym z produktem. Jeśli Twoja witryna będzie słaba, klienci będą sfrustrowani i zdecydują się przenieść swoją firmę gdzie indziej.

Być może zastanawiasz się, jak przyczyniają się do tego zarówno tworzenie stron internetowych, jak i projektowanie. Odpowiedź jest prosta. Podczas gdy projekt gwarantuje, że klienci będą mieli łatwą nawigację w Twojej witrynie, rozwój zapewnia, że witryna działa poprawnie. Strona internetowa, która nie działa poprawnie, nie jest cenna dla konsumentów, niezależnie od tego, jak piękna jest.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Polecane artykuły
opinie-z-google

Strona internetowa
od 1500 zł

Projektowanie oraz tworzenie stron internetowych WordPress

Sklep internetowy
od 6000 zł

Projektowanie oraz tworzenie sklepów internetowych WooCommerce

Pozycjonowanie SEO
od 550 zł

Pozycjonowanie stron oraz sklepów internetowych w Google

Projektowanie logo
od 625 zł

Tworzymy projekty logo, zapadające w pamięć

Wyceń stronę internetową

Cennik