Ile trwa pozycjonowanie strony? Kiedy zobaczymy pierwsze efekty i co wpływa na czas pozycjonowania?

Pozycjonowanie stron internetowych to zdecydowanie ten proces, w którym chcemy zobaczyć efekty jak najszybciej. Bardzo często jednak nie wiemy nawet orientacyjnie, ile może ono trwać, co wpływa na długość pozycjonowania i kiedy zobaczymy pierwsze efekty. Jest to ważna wiedza, którą warto posiadać i która rzuci całkiem nowe światło na proces pozycjonowania. W tym tekście odpowiadamy na wszystkie te kwestie oraz przedstawiamy krótki kompleksowy poradnik na temat czasu pozycjonowania stron internetowych.

ile trwa pozycjonowanie strony www

Co wpływa na czas pozycjonowania?

Na czas pozycjonowania strony internetowej wpływa wiele czynników. Mają one różne podłoża i mogą wzajemnie na siebie oddziaływać. Istnieje bardzo wiele elementów, jakie wpływają na czas pozycjonowania, a niektóre z nich są ważniejsze od pozostałych. Ogólnie są to czynniki rankingowe oraz nasze ruchy wobec witryny internetowej. Do najważniejszych czynników, które wpływają na czas pozycjonowania strony www należą zatem:

  • konkurencja w danej kategorii tematycznej
  • stan witryny internetowej
  • wysokość środków, jakie przekazujemy na pozycjonowanie
  • cel jaki chcemy osiągnąć z naszym serwisem
  • kompetencje agencji SEO pozycjonującej naszą stronę internetową

 

Pierwszym i jednym z najważniejszych czynników, jakie decydują o długości pozycjonowania, jest konkurencja w danej kategorii tematycznej. Czas pozycjonowania może różnić się nawet dwukrotnie w kategoriach mało i bardzo popularnych. Jest to związane z tym, że w kategoriach bardzo popularnych musimy wyprzedzić dużą ilość doinwestowanych i intensywnie pozycjonowanych stron internetowych. Jest to dużo trudniejsze, aniżeli promowanie naszej strony, w kategorii w której działają przeważnie witryny słabo pozycjonowane. Kolejnym elementem, jaki decyduje o czasie pozycjonowania, jest stan naszej witryny internetowej. Jeśli jest on bardzo zły, dużo szybciej zobaczymy pierwsze efekty, ale ogólny czas pozycjonowania będzie dłuższy, gdyż na stronie musi zostać wykonana większa ilość prac pozycjonerskich. Na czas pozycjonowania wpływ ma również wysokość środków, jakie przekazujemy na ten proces. Analogicznie im będą one wyższe, tym działania pozycjonujące będą bardziej intensywne. Większość właścicieli witryn w Polsce na ten cel przekazuje od kilkuset złotych do kilku tysięcy, a przeważnie maksymalną granicą jest 5000 zł. miesięcznie.

Ważnym czynnikiem odpowiadającym za czas pozycjonowania jest również profesjonalizm agencji SEO oraz jej kompetencje. Jeśli agencja posiada spore doświadczenie, wielu specjalistów czy odpowiednie narzędzia, będzie mogła pozycjonować witrynę znacznie szybciej i efektywniej niż agencje o niskiej reputacji. Chcąc zatem pozycjonować naszą stronę internetową jak najszybciej, należy wybierać jedynie doświadczone agencje SEO, które mogą zaproponować szeroki zakres usług i obsługę na najwyższym poziomie. Czynnikiem, o którym zapomina wiele osób, a który również wpływa na czas pozycjonowania, jest cel, jaki chcemy osiągnąć z naszą stroną internetową. Pozycjonowanie strony będzie dużo dłuższe w przypadku gdy będziemy chcieli wypromować ją na wysokie pozycje pod najpopularniejszymi hasłami w danej kategorii tematycznej, aniżeli gdy będziemy celowali jedynie w kilka mało popularnych słów kluczowych.

Strona internetowa
od 1500 zł

Projektowanie oraz tworzenie stron internetowych WordPress

Ile trwa pozycjonowanie stron internetowych?

Pozycjonowanie stron Warszawa jest nieprzewidywalnym procesem, dlatego nie można jednoznacznie określić, ile trwa pozycjonowanie. Ogólnie można jednak przyjąć pewne ramy czasowe, które mogą być dobrym odniesieniem i dawać pewien pogląd na ten element. Ogólnie wypozycjonowanie strony internetowej pod najpopularniejszymi hasłami w popularnych kategoriach tematycznych może zająć nawet do roku czasu. Pozycjonowanie strony internetowej w średnio popularnej kategorii tematycznej waha się przeważnie między 3 a 6 miesięcy, a wypromowanie strony w mało popularnych kategoriach trwać będzie do kilku miesięcy. Pozycjonowanie lokalne jest znacznie łatwiejsze a efekty mogą być widoczne już po miesiącu. Ważną informacją jest również fakt, pod jak popularnymi słowami kluczowymi pozycjonujemy naszą stronę internetową. W zależności od tego czy są to mało popularne, średnio popularne czy najpopularniejsze frazy, czas pozycjonowania może być nawet dwukrotnie dłuższy lub krótszy. Niestety nie ma jednej konkretnej odpowiedzi, która określiłaby czas pozycjonowania  strony www, gdyż wpływa na to bardzo dużo czynników, a o części z nich w ogóle nie mamy pojęcia i są jedynie tajemnicą Google. Czas wypozycjonowania strony internetowej waha się zatem od kilku — kilkunastu tygodni nawet do roku czasu i zależy to od bardzo wielu czynników.

Pozycjonowanie stron internetowych jest również procesem ciągłym, dlatego nie można mówić jedynie o osiągnięciu konkretnego punktu czy celu, gdyż po jego osiągnięciu nadal należy pozycjonować stronę i przeprowadzać działania pozycjonujące. Choć w takim wypadku będą to przeważnie działania mniej intensywne i ukierunkowane na utrzymanie danej wysokiej pozycji w wyszukiwarce Google, w dalszym ciągu będziemy musieli optymalizować i działać pozycjonersko na naszej witrynie internetowej. Wiedząc to, należy wziąć pod uwagę, że czas pozycjonowania strony internetowej będzie tak długi, jak będziemy chcieli aktywnie zwiększać i utrzymywać wysoką pozycję w wyszukiwarce.

Kiedy zobaczę pierwsze efekty pozycjonowania strony internetowej?

Jeśli wiemy już, że nie można jednoznacznie określić czasu pozycjonowania stron internetowych, przeważnie zastanawiamy się, czy można określić czas kiedy zobaczymy pierwsze efekty na stronie. Niestety, ale i ten element działa na podobnej zasadzie. Dość trudno zatem określić kiedy zobaczymy pierwsze efekty pozycjonowania. Pewnym ułatwieniem również mogą być przybliżone ramy czasowe na podstawie statystyk, opinii specjalistów i doświadczeń agencji. Pierwsze efekty pozycjonowania powinny pojawić się już po kilkunastu dniach. Jest to związane z zaindeksowaniem wprowadzonych zmian na naszej witrynie, które zwiększą pozycję naszej strony w wyszukiwarce Google. Na znaczne pierwsze efekty będziemy musieli poczekać od kilku tygodni do kilku miesięcy gdy wyszukiwarka Google kilkukrotnie zaindeksuje i zaktualizuje pozycję w rankingu naszej strony na podstawie przeprowadzonych prac na witrynie.

Najszybciej efekty pozycjonowania stron internetowych zobaczymy na witrynach najbardziej zaniedbanych. W takich przypadkach wystarczą drobne zmiany, aby w istotny sposób witryna zmieniła pozycję w rankingu Google. Najszybciej zmiany zobaczymy również na serwisach, które są już zindeksowane i widnieją w indeksie Google. Ciekawą podpowiedzią, którą możemy wdrożyć, jest ręczne zaindeksowanie witryny w narzędziu Google Search Console. W tej opcji nie będziemy czekali na roboty indeksujące, które wejdą na naszą stronę internetową z sieci i sprawdzą witrynę, a wyślemy żądanie, aby algorytmy Google zaindeksowały witrynę w danej chwili. Może to potrwać od kilku godzin nawet do kilkunastu dni, ale przeważnie jest to szybsze rozwiązanie, aniżeli oczekiwanie na standardowe indeksowanie Google.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Polecane artykuły
opinie-z-google

Strona internetowa
od 1500 zł

Projektowanie oraz tworzenie stron internetowych WordPress

Sklep internetowy
od 6000 zł

Projektowanie oraz tworzenie sklepów internetowych WooCommerce

Pozycjonowanie SEO
od 550 zł

Pozycjonowanie stron oraz sklepów internetowych w Google

Projektowanie logo
od 625 zł

Tworzymy projekty logo, zapadające w pamięć

Wyceń stronę internetową

Cennik